praca z domu

Specjaliści nie chcą na stałe wracać do biur

Wielu pracowników, m.in. informatyków, grafików czy specjalistów różnych dziedzin, masowo nie chcą powrotu do biur. Na wybór trybu pracy często liczą też panie. Poniżej szczegóły.

Na rynku pracy zauważalna jest fala odejść pracowników, którzy mieliby wrócić do trybu stacjonarnego. Wolą złożyć wypowiedzenie, by szukać lepszych warunków i kultury pracy. Zależy im często na otwartości i pracy zdalnej, ew. w modelu hybrydowym. Firmy, które mimo wszystko planują powrót do biur, mogą mieć problem.

Pracownicy wolą home office od biura

Według sondażu Microsoftu połowa szefów z tzw. sektora wiedzy, zamierza do wiosny 2023 roku wprowadzić obowiązek pracy w biurze przez kilka dni w tygodniu lub na stałe. Tymczasem praca zdalna i ew. hybrydowa są już standardem i wielu specjalistów zdecydowanie preferuje tę formę. Cenią sobie spokój, komfort i wolność. Szefowie z kolei zwracają uwagę na pracę w grupie, kontakt zespołu i kreatywność. Jednak prawdziwy powód wydaje się być inny. Przytoczmy badanie amerykańskiej firmy Citrix – według niego to brak zaufania do zdalnych pracowników sprawia, że firmy chcą powrotu do biur.

Jak to jest z wydajnością na home office?

Aż połowa badanych szefów firm uważa, że pracują oni mniej niż w biurze i pozorują pracę. Wiele firm zainstalowało programy monitorujące, by kontrolować czas pracy. Jak to się ma do rzeczywistości? Otóż wiele badań – m.in. sondaż Citrix i badania prowadzone na Stanford University – udowodniły, pracownicy na home office są o około 9 proc. bardziej wydajni niż w biurze. Oni też podkreślają, że wydajniej pracuje im się z domu lub z innego miejsca niż w biurze. Wiele osób ceni inny widok za oknem, możliwość przebywania w innym miejscu i odkrywania go po pracy.

Biuro czy praca zdalna?

Wielu pracowników chce zatem negocjować, a nawet walczyć o elastyczność. Pracownicy Google Maps czy Apple’a protestowali przed powrotem do biur. Eksperci HR ostrzegają, że przymusowy powrót może skończyć się rezygnacją, utratą zapału do pracy, wypowiedzeniami i poszukiwaniem firm, które oferują możliwość pracy zdalnej.

fot. tookapic / Pixabay