Problemy z aktywacją bonu turystycznego

Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia i wynosi 500 zł, bon na dziecko niepełnosprawne wynosi 1000 zł. Bon musi być wykorzystany w Polsce u przedsiębiorcy wpisanego na listę Polskiej Organizacji Turystycznej na usługę turystyczną lub noclegi. Można go zrealizować do końca marca 2022 roku. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?


W praktyce Polska Organizacja Turystyczna przeżywa w ostatnim czasie prawdziwe oblężenie. Wpłynęło do niej już około 20 tysięcy odwołań w sprawie bonu turystycznego. Aż tylu użytkowników nie może skorzystać z dofinansowania, ponieważ nie ma możliwości aktywowania bonu. Co ciekawe Zakład Ubezpieczeń Społecznych i POT są w pełni świadome tej sytuacji. Okazuje się, że jest ona związana z tym, że program był wdrażany w dużym tempie i dlatego wystąpiły problemy z wczytaniem bazy danych uprawnionych do świadczenia, która została przekazana do ZUS przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. A jeśli nie ma nas w bazie, bonu nie otrzymamy.
Pośpiech był w tej sytuacji całkowicie uzasadniony, ponieważ prace legislacyjne nad bonem się przeciągały i kiedy już dotarły do szczęśliwego finału, ustawodawcy zależało, aby z dofinansowania mogło skorzystać jak najwięcej rodzin w czasie tegorocznych wakacji. W praktyce wyszło nieco inaczej choć podobno system jest nieustannie udoskonalany i w najbliższym czasie problemów ma być coraz mniej.

Co zrobić, jeśli nie możemy aktywować bonu turystycznego?
Nieprawidłowości związane z realizacją bonu turystycznego można zgłaszać za pośrednictwem systemu ePUAP oraz tradycyjnie drogą pocztową. Polska Organizacja Turystyczna podkreśla jednocześnie, że wystarczy zgłosić skargę jedną drogą, nie trzeba jej powielać, korzystając z wielu kanałów.

Statystyki pokazują, że zgłaszający najczęściej nie widzą zakładki Polski Bon Turystyczny w profilu użytkownika na platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub widoczny bon nie uwzględnia wszystkich dzieci, które są do niego uprawnione. Nierzadko zdarza się również tak, że już po złożeniu reklamacji a przed jej rozpatrzeniem zgłaszana sytuacja ulega zmianie. Wszystko zmienia się dynamicznie i nie do końca da się przewidzieć dlatego, jeśli coś nie działa, jak trzeba, należy sprawę zgłosić.

Odsprzedaż bonu turystycznego jest nielegalna
Warto w tym miejscu przypomnieć, że próby spieniężenia bonu turystycznego lub jego odsprzedaż osobom trzecim jest nielegalna. Jeśli jesteśmy świadkiem takiej sytuacji, należy poinformować o tym Polską Organizację Turystyczną, pisząc na specjalny adres e-mail: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl

Magda

fot. thomashendele / Pixabay