Nowa matryca VAT a sprzedaż… ciastek

Wspomniana w tytule nowa matryca VAT miała za zadanie uporządkowanie stawek podatkowych dla przedsiębiorców. W praktyce jednak nieco skomplikowała sprzedaż… ciastek. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią.

Otóż zgodnie z nowymi wytycznymi ciastko kupione i spożyte w kawiarni będzie objęte 8% stawką VAT, a to samo ciastko kupione w kawiarni i zabrane do zjedzenia w domu będzie objęte 5% stawką VAT. Tyle teorii. W praktyce stanowisko Urzędów Skarbowych i Ministerstwa Finansów znacząco różni się w interpretacji nowych przepisów.

Urzędy Skarbowe są zdania, że w obu przypadkach, niezależnie od miejsca konsumpcji należy zastosować 5% stawkę podatku od towarów i usług zaś interpretacja Ministerstwa Finansów, jest w tym zakresie odmienna. Resort uważa, że ciastko zakupione na wynos powinno być objęte 5% stawką VAT. Kto ma rację? Aktualnie trudno powiedzieć. Szkoda, że kolejny raz coś, co w założeniu miało upraszczać działanie przedsiębiorców, może w tym przypadku znacząco je utrudnić i wprowadzić niepotrzebne zamieszanie.

Poniżej zamieszczamy inne, przykładowe towary, których stawki VAT zmienia wprowadzona matryca:

  • 23% VAT obowiązuje na kawę w każdej postaci serwowaną na miejscu i na wynos (palona, bezkofeinowa, substytuty kawy, które zawierają ją w różnych proporcjach oraz jej łuski i łupinki),
  • 23% VAT obowiązuje na wszystkie rodzaje herbat serwowane zarówno na miejscu, jak i na wynos,
  • 8% VAT obowiązuje na wszystkie przyprawy – wcześniej część przypraw objęta była 23% stawką podatku od towarów i usług,
  • 5% VAT obowiązuje na wszystkie owoce jadalne oraz ich skórki,
  • 5% VAT obowiązuje na wszystkie orzechy jadalne,
  • 5% VAT obowiązuje na mięso, ryby i owoce morza (z wyjątkami tj. kawior czy skorupiaki, na które obowiązuje 23% stawka VAT).

Magda M.

fot. stevepb / Pixabay