nauka języków

Których języków obcych warto się uczyć?

Inwestycja w siebie to jedna z najlepszych inwestycji, jakie możesz poczynić. Na tym nigdy nie stracisz. Może to być zdobycie nowych umiejętności, ukończenie kursu czy szkolenia, zrobienie prawa jazdy lub nauka języka obcego. Skupmy się właśnie na kompetencjach z zakresu lingwistyki. Poznaj języki przyszłości.

W czasach, w których w Polsce powstaje coraz więcej oddziałów zagranicznych firm, posługiwanie się językami obcymi staje się niemal obowiązkiem. Z pewnością standardem jest znajomość angielskiego, dlatego poznaj też inne języki przyszłości.

Język angielski – standardowa umiejętność

Większość pracodawców traktuje znajomość języka angielskiego jako must have, czyli absolutne minimum. Jego znajomość jest raczej obowiązkiem niż możliwością. Jest to niemal standardowa kompetencja, tym bardziej dla osób, które myślą o rozwoju zawodowym. Posługiwanie się językiem angielskim nie wyróżnia nas, dlatego zapisz się też na kurs innego języka, by móc pochwalić się przed pracodawcą. Rozwijając lingwistyczne umiejętności, inwestujemy w swoją przyszłość.

Język chiński – ekspansja

Nauka języka chińskiego oraz studia z zakresu sinologii są bardzo popularne. Ze względu na współpracę z firmami azjatyckimi wartym nauki językiem jest także język chiński.

Chiny to jeden z najlepiej rozwijających się krajów na świecie. Gospodarka Chin jest dynamiczna i konkuruje m.in. z amerykańską. Znajomością języka chińskiego warto pochwalić się, by szybko znaleźć pracę. Z każdym rokiem zapotrzebowanie na specjalistów rośnie, a ekspansja tego języka jest równie dynamiczna, jak chińska gospodarka.

Język rosyjski – nadal popularny

Można też zainwestować w naukę języków państw sąsiedzkich – jak m.in. niemiecki lub rosyjski. Wbrew pozorom ten drugi nadal jest w cenie i bywa bardzo przydatny, Współpraca z firmami z tego kraju jest nadal opłacalna. 

Język niemiecki – nauka języka sąsiadów

Coraz częściej angielski to za mało, by znaleźć dobrą pracę i liczyć na satysfakcjonujące zarobki. By zwiększyć swoje szanse na sukces w handlu międzynarodowym, poznaj języki swoich partnerów – często jednym z nich jest język niemiecki. Zajmuje on trzecie miejsce na świecie. Unia Europejska i otwarcie granic pogłębiło współpracę polsko-niemiecką, wiele firm niemieckich ma w Polsce swoje oddziały. By jednak mieć szansę na zatrudnienie w nich, jednym z wymagań jest biegła znajomość niemieckiego.

Języki skandynawskie na rynku pracy

Od kilku lat rośnie popularność języków nordyckich. Szwedzki i norweski to szansa na pracę na emigracji, ale także na dobre zarobki w Polsce. Warto też zrobić certyfikat językowy, by zdecydowanie podnieść swoją pozycję na rynku pracy.

Język arabski

Jednym z języków przyszłości może okazać się też język arabski. Wiele firm europejskich nawiązało współpracę z przedsiębiorcami na Bliskim Wschodzie. Poza tym jego znajomość może okazać się przydatna w różnych sytuacjach, gdyż ludność arabska emigruje coraz liczniej do Europy.

fot. Free-Photos / Pixabay