urząd skarbowy

Co można załatwić poprzez e-Urząd Skarbowy w 2022 roku?

e-Urząd Skarbowy (e-US) to nowoczesna platforma pozwalająca na komunikację między pracownikami urzędu skarbowego a klientem. Można z niego korzystać na dedykowanej stronie podatki.gov.pl.

Większość z nas coraz chętniej korzysta z różnych usług online – tak zamawiamy jedzenie, robimy zakupy, ale też rozliczamy się. Platforma działa od lutego 2021 roku, czyli ponad rok, a jej popularność cały czas rośnie. e-US 1 60 oferuje różne usługi Krajowej Administracji Skarbowej. Można tu załatwić wiele spraw podatkowych bez wizyty w urzędzie skarbowym.

Usługi w e-Urzędzie Skarbowym, czyli co załatwisz w e-Urzędzie Skarbowym?

Wybrane i popularne usługi w e-US

Twój e-PIT. Jedną z najpopularniejszych usług dostępnych w e-US jest Twój e-PIT. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje indywidualne roczne zeznania podatkowe dla każdego podatnika. Twój e-PIT jest dostępny dla osób, które składają zeznania podatkowe PIT-37, PIT-28, PIT-36 i PIT-38. Pozwala na zaakceptowanie wstępnie wypełnionej przez KAS deklaracji na podstawie danych zgromadzonych przez KAS, a także na wprowadzenie do niej korekty.

Płatności online. Usługa ta jest dostępna dla każdej osoby fizycznej oraz dla przedsiębiorcy, który płaci należności jedynie za siebie. Zalety: dostęp do historii płatności w e-Urzędzie Skarbowym i info o ich aktualnym statusie, automatyczne uzupełnianie danych w przelewie, płatności podatkowe z mikrorachunku podatnika, płatności podatków majątkowych i karty podatkowej oraz innych podatków i należności na mikrorachunki urzędów. Usługa ta obejmuje płatność opłaty skarbowej na rachunek odpowiedniego organu gminy za sprawę załatwianą w urzędzie skarbowym.

Informacje o zwrocie podatku PIT i VAT. Korzystając z platformy, można też pozyskać informacje o zwrocie PIT i VAT bez wychodzenia z domu. Dzięki usłudze Zwroty podatków można sprawdzić informacje o zwrotach z PIT i VAT z dwóch ostatnich lat kalendarzowych, dacie zwrotu, sposobie zwrotu i kwocie naliczonej opłaty pocztowej, zaliczeniu nadpłaty lub zwrotu na inne zobowiązania podatkowe itd.

Pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty. Można też złożyć online pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty – to usługa dla wszystkich korzystających, przedsiębiorców i osób fizycznych. W ten sposób można złożyć w formie elektronicznej zarówno wyjaśnienie, jak też dyspozycję zaliczenia wpłaty, którą urząd oznaczył jako „do wyjaśnienia”.

Inne pisma kierowane do urzędu skarbowego. W e-Urzędzie Skarbowym można też złożyć różne pisma ogólne,  wybranej sprawie. Usługa jest skierowana dla wszystkich – osób prywatnych oraz dla przedsiębiorców.

Wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań. Usługa też została stworzona dla wszystkich obywateli. Za pomocą e-Urzędu Skarbowego można w formie elektronicznej, bez wizyty w urzędzie, wskazać rodzaj należności, na którą urząd zaliczy nadpłatę lub zwrot, a także podjąć decyzję, co zrobić z nadpłatą lub ze zwrotem podatku.

ZAW-NR. Jest to usługa dotycząca zawiadomienia ZAW-NR i jest dostępna dla przedsiębiorców. Za pomocą e-Urzędu Skarbowego można zgłosić zapłatę należności na inny rachunek niż ten podany w Wykazie podatników VAT.

Przekazanie wyjaśnienia do urzędu na temat przeznaczenia wpłaty, wniosku o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku. Za pomocą serwisu można też zdecydować, co zrobić m.in. z nadpłatą – można ją przekazać na poczet innych zobowiązań.

Inne usługi w e-US. Rozliczenie roczne PIT to tylko jedna z usług. W ofercie są także płatności online, możliwość sprawdzenia stanu zwrotu podatku, aktualizacji danych, są też dostępne kreatory pozwalające na przesłanie pisma do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Dodatkowo można też złożyć zawiadomienie ZAW-NR o zapłacie należności na inny rachunek niż podany w wykazie podatników VAT.

Tzw. czynny żal. Ta usługa o tajemniczej nazwie odnosi się do zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal). Jest dedykowana dla każdego obywatela – zarówno osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorców. Za pomocą e-US można złożyć w formie elektronicznej zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego do urzędu skarbowego.

Podgląd mandatów karnych. Poza tym e-US pozwala na podgląd wykazu mandatów karnych. Usługa jest dostępna dla wszystkich obywateli. W ten sposób sprawdzisz, czy zostały na Ciebie nałożone mandaty, sprawdzisz mandaty karne kredytowane, mandaty zaoczne wraz z informacją o kwocie do zapłaty i ew. postępowaniu egzekucyjnym. Online w e-US można też od razu opłacić mandat.

fot. Herm / Pixabay