Audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Audyt energetyczny szansą na innowacje

Od końca dziewiętnastego wieku energia elektryczna powoli zdobywała kolejne obszary ludzkiego życia. Dziś bez prądu praktycznie nie da się funkcjonować. Rozwój w dziedzinie energetyki trwa nadal. Audyt energetyczny jest dobrą okazją, aby wprowadzić do firmy nowe, innowacyjne rozwiązania.

Szanse, jakie daje audyt energetyczny

Audytor zaczyna od określenia aktualnej sytuacji w firmie. Przeprowadza konsultacje z pracownikami, przygląda się zastosowanym rozwiązaniom, prowadzi badania, wykonuje pomiary. Opierając się na swoim doświadczeniu i wiedzy z zakresu najnowszych technologii, przedstawia propozycje zmian, jakie można wprowadzić. Określa ich koszty finansowe oraz oszczędności energii, jakie będzie można na nich uzyskać. Na podstawie tej analizy zostaje w końcu opracowany plan działania.

Cena audytu energetycznego wynosi do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od zakresu badań i wielkości firmy. Jednak jest to inwestycja w innowacyjność i rozwój, co przekłada się na trwałe zmniejszenie kosztów ponoszonych na energię elektryczną. Aby przedsiębiorstwo było konkurencyjne i mogło oferować najlepsze produkty, musi być nowoczesne. Audyt energetyczny pozwala nadążyć za nowymi technologiami związanymi na przykład z fotowoltaiką.

Audyt energetyczny: to się opłaca

Aktualne, dynamiczne wzrosty cen prądu z pewnością zachęcają do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Wprowadzane przepisy prawne również promują nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Audyty energetyczne są idealną okazją, aby przedsiębiorstwo stało się oszczędniejsze i rozwijało się w zgodzie z trendami, jakie panują w dzisiejszym świecie. Jednocześnie jest to możliwość opłacalnego zainwestowania kapitału, z którego zyski będzie można czerpać przez wiele kolejnych lat.

Należy pamiętać, że zwlekanie z przeprowadzeniem audytu energetycznego działa na niekorzyść przedsiębiorcy. Każdy miesiąc opóźnienia to kolejne, niepotrzebne opłaty za nadwyżki wykorzystywanej energii elektrycznej. Niepoczynione oszczędności są bowiem stratami, jakie ponosi firma. Przy dynamice zmian cen prądu coraz więcej kapitału przecieka przez palce, zamiast służyć dalszym inwestycjom i rozwojowi przedsiębiorstwa. Aby być konkurencyjnym, nie można tracić takich okazji do cięcia kosztów prowadzenia działalności.

źródło: https://industrial.dekra.pl/